2018 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili için resmi açıklama geldi mi? 2018 kurbanlık fiyatları « Afyon Haber

pendik escort

SON DAKİKA

Afyon Haber
reklam

Dini bayramlarımız arasında yer alan Kurban Bayramı için az bir süre kaldı. Miyonlarca çalışan vatandaş bu seneki Kurban Bayramı’nın hangi gün başlayacağını, Arefe gününün ne zamana denk geldiğini merak ediyor. Vatandaşların internetten yoğun olarak yanıtını aradığı bir diğer soru ise 2018 Kurban Bayram tatilinin 9 gün olacak mı? Bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak 2018 Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor, tatil kaç gün olabilir gibi konuyla ilgili merak edilen detaylar haberimizde..

Bu seneki 2018 Kurban Bayramı tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Dini Günler Takvimi'nde paylaşıldı. Kurban Bayramı tatili için plan yapmak isteyen vatandaşlar, kurban bayramı ne zamankurban bayramı tatili kaç günArefe hangi güne denk geliyor? sorularının yanıtlarını aramaya başladılar. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı kurban bayramı tarih detaylarını araştırılırken, bugüne kadar arefe günü dahilinde toplam 5 gün süren Kurban Bayramı tatilinin bu yıl tamamının hafta içine denk gelmesi nedeniyle kaç gün olacağı büyük merak konusu oldu. 2018 Kurbanlık fiyatları ve bu konudaki son durum da vatadaşların yoğun takibinde.. Peki, Kurban Bayramı ne zaman, Arefe hangi gün? 2018 Kurban Bayramı kaç gün sürecek? İşte 2018 yılının Kurban Bayramı tatil detayları ve kurbanlık fiyatları hakkında bazı ayrıntı ve bilgiler...

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

2018 yılında Kurban Bayramı, hafta sonu tatilleri de dahil edildiğinde toplam 9 gün idrak edilecek. Kurban Bayramı'nın arefe günü 20 Ağustos'ta başlayacak. Bayramın son günü ise 24 Ağustos'a denk gelecek. 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak. Kurban Bayramı tatili ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak geçmiş yıllardaki 9 güne çıkarılan bayram tatillerini göz önüne alırsak bu yılki Kurban Bayramı tatilinin de 9 güne çıkarılması öngörülebilir. Belirttiğimiz gibi henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak konuyla ilgili resmi açıklama yapılır yapılmaz son dakika bilgilerle sizlerle paylaşacağız. İşte 2018 Kurban Bayramı takvimi..

Kurban Bayramının Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi günü (Yarım Gün)
Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı
Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba
Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe
Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma günü

TÜRKİYE DİYANET VAKFI KURBAN FİYATLARINI BELİRLEDİ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak belirlendiğini bildirdi. Erbaş, şu ifadelerde bulundu;
"Kurbanlarımız kardeşlerimize umut olsun diyor, TDV tarafından bu yıl belirlenen vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini açıklıyoruz. Yurt içi kurban bedeli 850 lira, yurt dışı kurban bedeli ise 625 lira olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımız, 'www.diyanetvakfi.org.tr' ve 'bagis.diyanetvakfi.org.tr' adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp, kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilir. Vatandaşlarımız ayrıca '0312 416 90 00' numaralı çağrı merkezini arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabilir."

2018 Kurban Bayramı yaklaşırken, Pazartesi gününe denk gelen Arefe'nin tam gün tatil ilan edilip edilmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. İşte Kurban Bayramı tatili ile ilgili son durum ve detaylar...

2018 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

4 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili bu yıl 21 Ağustos 2018 Salı gününe denk gelecek. Arife gününün de pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle yarım günlük tatilin eklenerek Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ EMEKLİ İKRAMİYELERİ YATACAK MI?

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, emekliye müjde verdi. Emekliler, Kurban ve Ramazan Bayramı öncesi, biner lira ikramiye alacak. Yaşlılık aylığında da bir düzenlemeye gidildi. 65 yaş üzeri kişilere ödenecek miktar 266 liradan 500 liraya çıkarıldı.

2018 Kurban Bayramı ne zaman2018 kurbanlık fiyatları2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün ve son durum bilgiler...

KURBAN BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR?

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

AREFE NEDİR? AREFE GÜNÜNDE NELER YAPILMALI?

Arefe (Arife), Kurban Bayramı'nın bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır. Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler. Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

2018 Kurbanlık fiyatları ne kadar? 2018 kurban Bayramı ne zaman, Kurban Bayramı tatili son durum bilgiler haberimizin devamında...

DİŞİ DÜVE KESMEK BU YIL YASAK

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in dişi düve kesimine yasak getirildiğine dair açıklamasına karşın Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını açıklamıştı. Ahmet Kıroğlu yaptığı açıklamada, "Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz." ifadesinde bulundu.

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 20 miskal (80.18 gr) altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir, dolayısıyla Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedâkarlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir. Kurban kesmek, akıllı, buluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına (nisap) sahip ve yolcu olmayan Müslüman’ın yerine getirmesi gereken bir ibadettir. 

HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLARAK KESİLEBİLİR?

Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için, en az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekir. İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmaz. Yine kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilemezler. Ancak doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilebilir.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İÇİN REZERVASYON YAPTIRACAKLARA 'ACELE EDİN' ÇAĞRISI

Bayram tatili rezervasyonları için acele edilmesini öneren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, "Marmaris'in 72 bin yatak kapasitesi mevcut. 3 yıldız ve üzeri her şey dahil sistemi çalışan nitelikli dediğimiz otellerin yatak kapasitesi 52 bin civarında. Haziran, temmuz ve ağustos ayları yüksek turizm sezonu denilen dönemler. Temmuz itibariyle oteller yüzde 95 dolu. Doluluk Avrupalı, Orta Doğulu, gurbetçi ve Rus turistlerden oluşmakta. Kurban Bayramı için vatandaşlarımızın kalan nitelikli yüzde 5 yatak kapasitesinde açıkta kalmaması için acele etmesi gerekiyor. Turizm Bakanlığı belgeli, daha rahat, ailesiyle istediği tatili yapabileceği otelleri tercih edecek olanlar erken ve belgeli acentelerle rezervasyon yaptırmalı. 20 Ağustos Arife ile 24 Ağustos arası Kurban Bayramı. Geçen yıllarda olduğu gibi 9 veya 10 günlük tatil bekliyoruz. Tesislerimizde tüm planlamalar 9 ve 10 günlük olarak yapıldı" dedi.

2018 Kurban Bayramı ne zaman2018 kurbanlık fiyatları,2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün ve son durum bilgiler...

'DOLANDIRILMAYIN' UYARISI

Tatilcilerin dolandırılmaması için uyarıda bulunan Kırlı, "Fishing olarak adlandırılan oltalama denilen dolandırma yönetimi mevcut. Özellikle bayram tatilleri öncesi 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin web sayfaları dolandırıcılar tarafından kopyalanıyor. Verilen hesaplara para yatırılıyor. Vatandaş, oteli arayıp rezervasyonunun onayını almayınca dolandırıldığını tatile geldiğinde anlıyor. Bu tür dolandırılmaların önüne geçmek için belgeli turizm acenteleri ile rezervasyon yaptırarak otel yetkililerinden teyit almalılar. Nitelikli ucuz otel reklamlarına kanmayın, mutlaka araştırmasını yapın" dedi.
 

KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Kurban Bayramı süresince gerek kurbanların kesimi, gerek etin işlenmesi esnasında çok sayıda ve çeşitte yaralanmalar görülüyor. El yaralanmaları ve başparmak kopmaları da bu yaralanmalar arasında ilk sırada yer alıyor. TİSK Mikrocerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, Yaralanmaların yüzde 87'sinin, kurban kesiminin en çok yapıldığı, bayramın ilk günü görüldüğünü belirten Özkan, yaralananların genellikle kesim işinde profesyonel olmayan kişiler olduğunu söyledi. Yaralanma sebeplerine de değinen Özkan, yüzde 82'sinin kurban kesiminde kullanılan kesici aletler ile olduğunu, yüzde 18'inin ise düşme, boynuzlanma, tekmelenme sebebiyle yaşandığını açıkladı.

2018 Kurban Bayramı ne zaman2018 kurbanlık fiyatları,2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün ve son durum bilgiler...

Etiketler: 2018 arefe günü, 2018 kurban bayramı, 2018 kurban bayramı ne zaman, 2018 kurban bayramı son durum, 2018 kurbanlık fiyatları, 2019 kurban bayramı tatili kaç gün

25 Temmuz 2018 - 15:03 'de eklendi ve 1.209 kez görüntülendi.
Etiketler :
İLGİLİ HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir

2018 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili için resmi açıklama geldi mi? 2018 kurbanlık fiyatları

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA

istanbul escort